Rohm Semiconductor RBR2MM30BTFTR
RBR2MM30BTFTR
Part No.:
RBR2MM30BTFTR
Manufacturer:
Rohm Semiconductor
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
SOD-123F
Datasheet:
ShinYuaRBR2MM30BTFTR.pdf
Description:
DIODE (RECTIFIER FRD) 30V-VR 2A-
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
80 µA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
2A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 2 A