Fairchild Semiconductor RFP45N06
RFP45N06
Part No.:
RFP45N06
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaRFP45N06.pdf
Description:
MOSFET N-CH 60V 45A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
45A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
28mOhm @ 45A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
150 nC @ 20 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2050 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
131W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)