Rochester Electronics, LLC RHRU10060
RHRU10060
Part No.:
RHRU10060
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-218-3
Datasheet:
ShinYuaRHRU10060.pdf
Description:
100A, 600V HYPERFAST DIODE
Packaging:
Bulk
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
60 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
100A
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
2.1 V @ 100 A