Carlo Gavazzi Inc. RZ3A40D55
RZ3A40D55
Part No.:
RZ3A40D55
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
Category:
Solid State Relays
Package:
Module
Datasheet:
ShinYuaRZ3A40D55.pdf
Description:
SSR RELAY 3PST-NO 55A 24-440V
  • Related Categories
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Series:
RZ3A
ProductStatus:
Active
MountingType:
Chassis Mount
Circuit:
3PST-NO (3 Form A)
OutputType:
AC, Zero Cross
Voltage-Input:
4 ~ 32VDC
Voltage-Load:
24 V ~ 440 V
LoadCurrent:
55 A
On-StateResistance(Max):
TerminationStyle:
Screw Terminal
Category:
Solid State Relays
Datasheet:
ShinYuaRZ3A40D55.pdf
1. How to order RZ3A40D55 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the RZ3A40D55 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of RZ3A40D55?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RZ3A40D55.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as RZ3A40D55 pin diagram, RZ3A40D55 datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image RZ3A40A55 RZ3A40D25 RZ3A40D55 RZ3A60D55 RZ3A60D75
Part Number RZ3A40A55 RZ3A40D25 RZ3A40D55 RZ3A60D55 RZ3A60D75
Package/Case Module Module Module Module Module
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series RZ3A RZ3A RZ3A RZ3A RZ3A
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
OutputType AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross AC, Zero Cross
Voltage-Input 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC 4 ~ 32VDC
Voltage-Load 24 V ~ 440 V 24 V ~ 440 V 24 V ~ 440 V 24 V ~ 440 V 24 V ~ 440 V
LoadCurrent 55 A 55 A 55 A 55 A 55 A