SMC Diode Solutions S3D20065GTR
S3D20065GTR
Part No.:
S3D20065GTR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaS3D20065GTR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY SILICON CARBIDE S
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
1450pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 650 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 20 A