SMC Diode Solutions SB10150TA
SB10150TA
Part No.:
SB10150TA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
ShinYuaSB10150TA.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 10A DO201AD
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 mA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.05 V @ 10 A