SMC Diode Solutions SB5100TA
SB5100TA
Part No.:
SB5100TA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
ShinYuaSB5100TA.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
250pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 5 A