SMC Diode Solutions SBL5100TA
SBL5100TA
Part No.:
SBL5100TA
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
ShinYuaSBL5100TA.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V DO201AD
Packaging:
Cut Tape (CT),Tape & Box (TB)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
850 mV @ 5 A