SMC Diode Solutions SD040SA60A.T1
SD040SA60A.T1
Part No.:
SD040SA60A.T1
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Die
Datasheet:
ShinYuaSD040SA60A.T1.pdf
Description:
PIV 60V IO 1A CHIP SIZE 40MIL SQ
Packaging:
Tray
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
53pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
650 mV @ 1 A