SMC Diode Solutions SD040SC200A.T
SD040SC200A.T
Part No.:
SD040SC200A.T
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Die
Datasheet:
ShinYuaSD040SC200A.T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 1A DIE
Packaging:
Tray
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
20pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
30 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1A (DC)
Operating Temperature:
200°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 1 A