SMC Diode Solutions SD060SA30A.T
SD060SA30A.T
Part No.:
SD060SA30A.T
Datasheet:
ShinYuaSD060SA30A.T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DIE
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
220pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
400 µA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
3A (DC)
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
490 mV @ 3 A