SMC Diode Solutions SD060SE45B.T2
SD060SE45B.T2
Part No.:
SD060SE45B.T2
Datasheet:
ShinYuaSD060SE45B.T2.pdf
Description:
PIV 45V IO 3A CHIP SIZE 60MIL SQ
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
180pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
510 mV @ 3 A