SMC Diode Solutions SD090SB45B.T
SD090SB45B.T
Part No.:
SD090SB45B.T
Datasheet:
ShinYuaSD090SB45B.T.pdf
Description:
PIV 45V IO 7.5A CHIP SIZE 90MIL
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
400pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 mA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
7.5A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
640 mV @ 7.5 A