SMC Diode Solutions SD125SC200B.T
SD125SC200B.T
Part No.:
SD125SC200B.T
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
Die
Datasheet:
ShinYuaSD125SC200B.T.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 15A DIE
Packaging:
Tray
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
300pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
350 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
15A
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 15 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaSD125SC200B.T.pdf
1. How to order SD125SC200B.T on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SD125SC200B.T price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SD125SC200B.T?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SD125SC200B.T.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SD125SC150A.T1 SD125SC150B.T1 SD125SC200B.T1 SD125SCU100A.T1 S3D30065D1
Part Number SD125SC150A.T1 SD125SC150B.T1 SD125SC200B.T1 SD125SCU100A.T1 S3D30065D1
Packaging Tray Tray Tray Tray Tray
Series
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F 300pF @ 5V, 1MHz 300pF @ 5V, 1MHz 300pF @ 5V, 1MHz 300pF @ 5V, 1MHz 300pF @ 5V, 1MHz
Current - Reverse Leakage @ Vr 350 µA @ 200 V 350 µA @ 200 V 350 µA @ 200 V 350 µA @ 200 V 350 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V 200 V 200 V
Current - Average Rectified (Io) 15A 15A 15A 15A 15A
Operating Temperature -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C -55°C ~ 200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 15 A 920 mV @ 15 A 920 mV @ 15 A 920 mV @ 15 A 920 mV @ 15 A