SMC Diode Solutions SD175SC200A.T1
SD175SC200A.T1
Part No.:
SD175SC200A.T1
Datasheet:
ShinYuaSD175SC200A.T1.pdf
Description:
PIV 200V IO 30A CHIP SIZE 175MIL
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Capacitance @ Vr, F:
600pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
700 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 30 A