Diodes Incorporated SDM1A40CP3-7
SDM1A40CP3-7
Part No.:
SDM1A40CP3-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
2-XDFN
Datasheet:
ShinYuaSDM1A40CP3-7.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 1A DSN1006-2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
35pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
75 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 1 A