SMC Diode Solutions SDUR30Q60
SDUR30Q60
Part No.:
SDUR30Q60
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2
Datasheet:
ShinYuaSDUR30Q60.pdf
Description:
600V30AUFRPACKAGE TO-220AC
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
40 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 600 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 30 A