Bourns Inc. SF-1206FP050-2
SF-1206FP050-2
Part No.:
SF-1206FP050-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaSF-1206FP050-2.pdf
Description:
FUSE BOARD MNT 500MA 63VDC 1206
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SinglFuse™ SF-1206FP
ProductStatus:
Active
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
500 mA
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
63 V
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
1206 (3216 Metric)
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
0.015
OperatingTemperature:
UL
Color:
-20°C ~ 105°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaSF-1206FP050-2.pdf
1. How to order SF-1206FP050-2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SF-1206FP050-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SF-1206FP050-2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SF-1206FP050-2 SF-1206FP250-2 SF-1206FP080-2 SF-1206FP100-2 SF-1206FP150-2
Part Number SF-1206FP050-2 SF-1206FP250-2 SF-1206FP080-2 SF-1206FP100-2 SF-1206FP150-2
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 63 V 63 V 63 V 63 V 63 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A
ApprovalAgency 0.015 0.015 0.015 0.015 0.015
OperatingTemperature UL UL UL UL UL
Color -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C -20°C ~ 105°C