Bourns Inc. SF-1206SA075M-2
SF-1206SA075M-2
Part No.:
SF-1206SA075M-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaSF-1206SA075M-2.pdf
Description:
1206 SLOW-BLOW MULTILAYER 0.75A
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SinglFuse™ SF-1206SA-M
ProductStatus:
Active
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
750 mA
VoltageRating-AC:
VoltageRating-DC:
65 V
ResponseTime:
Slow Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
1206 (3216 Metric)
MeltingI²t:
50A
ApprovalAgency:
0.016
OperatingTemperature:
cUL
Color:
-55°C ~ 150°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaSF-1206SA075M-2.pdf
1. How to order SF-1206SA075M-2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SF-1206SA075M-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SF-1206SA075M-2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SF-1206SA300M-2 SF-1206SA350M-2 SF-1206SA450M-2 SF-1206SA050M-2 SF-1206SA075M-2
Part Number SF-1206SA300M-2 SF-1206SA350M-2 SF-1206SA450M-2 SF-1206SA050M-2 SF-1206SA075M-2
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 750 mA 750 mA 750 mA 750 mA 750 mA
VoltageRating-AC - - - - -
VoltageRating-DC 65 V 65 V 65 V 65 V 65 V
ResponseTime Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow Slow Blow
MeltingI²t 50A 50A 50A 50A 50A
ApprovalAgency 0.016 0.016 0.016 0.016 0.016
OperatingTemperature cUL cUL cUL cUL cUL
Color -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C