Bourns Inc. SF-2410FP050W-2
SF-2410FP050W-2
Part No.:
SF-2410FP050W-2
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
Fuses
Package:
Datasheet:
ShinYuaSF-2410FP050W-2.pdf
Description:
FUSE BRD 500MA 250VAC/125DC 2410
  • Related Categories
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
SinglFuse™ SF-2410FPxxxW
ProductStatus:
Active
MountingType:
Surface Mount
FuseType:
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
CurrentRating(Amps):
500 mA
VoltageRating-AC:
250 V
VoltageRating-DC:
125 V
ResponseTime:
Fast Blow
BreakingCapacity@RatedVoltage:
2410 (6125 Metric)
MeltingI²t:
100A AC, 50A DC
ApprovalAgency:
0.1
OperatingTemperature:
UL
Color:
-55°C ~ 125°C
Category:
Fuses
Datasheet:
ShinYuaSF-2410FP050W-2.pdf
1. How to order SF-2410FP050W-2 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SF-2410FP050W-2 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SF-2410FP050W-2?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image SF-2410FP050W-2 SF-2410FP200W-2 SF-2410FP500W-2 SF-2410FP800W-2 SF-2410FP1000W-2
Part Number SF-2410FP050W-2 SF-2410FP200W-2 SF-2410FP500W-2 SF-2410FP800W-2 SF-2410FP1000W-2
Manufacturer Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc. Bourns Inc.
Package/Case
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
CurrentRating(Amps) 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA 500 mA
VoltageRating-AC 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
VoltageRating-DC 125 V 125 V 125 V 125 V 125 V
ResponseTime Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow Fast Blow
MeltingI²t 100A AC, 50A DC 100A AC, 50A DC 100A AC, 50A DC 100A AC, 50A DC 100A AC, 50A DC
ApprovalAgency 0.1 0.1 0.1 0.1 0.1
OperatingTemperature UL UL UL UL UL
Color -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C