Taiwan Semiconductor Corporation SFF2001G C0G
SFF2001G C0G
Part No.:
SFF2001G C0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaSFF2001G C0G.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 50V 20A ITO220AB
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Standard
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
90pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
10 µA @ 50 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
975 mV @ 10 A