Fairchild Semiconductor SFM9014TF
SFM9014TF
Part No.:
SFM9014TF
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
SOT-223-4
Datasheet:
ShinYuaSFM9014TF.pdf
Description:
MOSFET P-CH 60V 1.8A SOT223-4
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
P-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
60 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
1.8A (Ta)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
500mOhm @ 900mA, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
11 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
350 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
2.8W (Ta)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)