Vishay General Semiconductor - Diodes Division SGL41-20HE3/97
SGL41-20HE3/97
Part No.:
SGL41-20HE3/97
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-213AB, MELF
Datasheet:
ShinYuaSGL41-20HE3/97.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 20V 1A DO213AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
110pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 20 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
20 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 1 A