SMC Diode Solutions SICRB6650TR
SICRB6650TR
Part No.:
SICRB6650TR
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaSICRB6650TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY SILICON CARBIDE S
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type:
Silicon Carbide Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
150pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 650 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
6A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.8 V @ 6 A