SMC Diode Solutions SICRF10650
SICRF10650
Part No.:
SICRF10650
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaSICRF10650.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY SILICON CARBIDE S
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
No Recovery Time > 500mA (Io)
Diode Type:
Silicon Carbide Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
695pF @ 0V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 650 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
650 V
Current - Average Rectified (Io):
10A
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.7 V @ 10 A