Micro Commercial Co SK1200-LTP
SK1200-LTP
Part No.:
SK1200-LTP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaSK1200-LTP.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 1A DO214AA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
110pF @ 4V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-50°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 1 A