Infineon Technologies SPA20N60C3XKSA1
SPA20N60C3XKSA1
Part No.:
SPA20N60C3XKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO220-3-31
Datasheet:
ShinYuaSPA20N60C3XKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 600V 20.7A TO220-31
Packaging:
Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
20.7A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
190mOhm @ 13.1A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.9V @ 1mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
114 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2400 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
34.5W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)