Infineon Technologies SPD30N03S2L-07 G
SPD30N03S2L-07 G
Part No.:
SPD30N03S2L-07 G
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO252-3-313
Datasheet:
ShinYuaSPD30N03S2L-07 G.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
30 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
30A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
4.5V, 10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
6.7mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
2V @ 85µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
68 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2530 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
136W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)