Infineon Technologies SPP15N65C3HKSA1
SPP15N65C3HKSA1
Part No.:
SPP15N65C3HKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO220-3-1
Datasheet:
ShinYuaSPP15N65C3HKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 650V 15A TO220-3
Packaging:
Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Obsolete
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
650 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
15A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
280mOhm @ 9.4A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.9V @ 675µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
63 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
1600 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
156W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)