Infineon Technologies SPW32N50C3FKSA1
SPW32N50C3FKSA1
Part No.:
SPW32N50C3FKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
PG-TO247-3-1
Datasheet:
ShinYuaSPW32N50C3FKSA1.pdf
Description:
MOSFET N-CH 560V 32A TO247-3
Packaging:
Tube
Series:
CoolMOS™
ProductStatus:
Not For New Designs
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
560 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
32A (Tc)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
110mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
3.9V @ 1.8mA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
170 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±20V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
4200 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
284W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)