Taiwan Semiconductor Corporation SRAF8150 C0G
SRAF8150 C0G
Part No.:
SRAF8150 C0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaSRAF8150 C0G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 8A ITO220AC
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 8 A