Taiwan Semiconductor Corporation SRAF8150HC0G
SRAF8150HC0G
Part No.:
SRAF8150HC0G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaSRAF8150HC0G.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V 8A ITO220AC
Packaging:
Tube
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
8A
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
550 mV @ 8 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaSRAF8150HC0G.pdf
1. How to order SRAF8150HC0G on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRAF8150HC0G price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRAF8150HC0G?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRAF8150HC0G.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Part Number S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Mounting Type Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 150 V 500 µA @ 150 V 500 µA @ 150 V 500 µA @ 150 V 500 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150 V 150 V 150 V 150 V 150 V
Current - Average Rectified (Io) 8A 8A 8A 8A 8A
Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A 550 mV @ 8 A