Taiwan Semiconductor Corporation SRAS20100HMNG
SRAS20100HMNG
Part No.:
SRAS20100HMNG
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaSRAS20100HMNG.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO263AB
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
920 mV @ 20 A
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaSRAS20100HMNG.pdf
1. How to order SRAS20100HMNG on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the SRAS20100HMNG price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of SRAS20100HMNG?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SRAS20100HMNG.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Part Number S12MCH S12KCH ES1GLHR3G S12GCH ES1BLHRUG
Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS RoHS
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
Part Status Active Active Active Active Active
Mounting Type Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount Surface Mount
Capacitance @ Vr, F - - - - -
Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V 100 V 100 V
Current - Average Rectified (Io) 20A 20A 20A 20A 20A
Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 920 mV @ 20 A 920 mV @ 20 A 920 mV @ 20 A 920 mV @ 20 A 920 mV @ 20 A