Fairchild Semiconductor SSS10N60B
SSS10N60B
Part No.:
SSS10N60B
Manufacturer:
Fairchild Semiconductor
Category:
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Package:
TO-220F-3
Datasheet:
ShinYuaSSS10N60B.pdf
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
FETType:
N-Channel
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
DraintoSourceVoltage(Vdss):
600 V
Current-ContinuousDrain(Id)@25°C:
9A (Tj)
DriveVoltage(MaxRdsOnMinRdsOn):
10V
RdsOn(Max)@IdVgs:
800mOhm @ 4.5A, 10V
Vgs(th)(Max)@Id:
4V @ 250µA
GateCharge(Qg)(Max)@Vgs:
70 nC @ 10 V
Vgs(Max):
±30V
InputCapacitance(Ciss)(Max)@Vds:
2700 pF @ 25 V
FETFeature:
PowerDissipation(Max):
50W (Tc)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)