Panasonic Electric Works ST2-DC24V-F
ST2-DC24V-F
Part No.:
ST2-DC24V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaST2-DC24V-F.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 24V
Packaging:
Tube
Series:
ST
ProductStatus:
Active
MountingType:
Through Hole
CoilVoltage:
24VDC
ContactForm:
DPST-NO (2 Form A)
ContactRating(Current):
8 A
SwitchingVoltage:
380VAC, 250VDC - Max
CoilCurrent:
10 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
PC Pin
SealRating:
Sealed - Fully
CoilInsulation:
MustOperateVoltage:
19.2 VDC
MustReleaseVoltage:
2.4 VDC
OperateTime:
15 ms
ReleaseTime:
10 ms
OperatingTemperature:
-40°C ~ 60°C
ContactMaterial:
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Datasheet:
ShinYuaST2-DC24V-F.pdf
1. How to order ST2-DC24V-F on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ST2-DC24V-F price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ST2-DC24V-F?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ST2-DC24V-F.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image ST1-DC5V-F ST2-DC5V-F ST1-DC24V-F ST2-DC24V-F ST2-DC12V-F
Part Number ST1-DC5V-F ST2-DC5V-F ST1-DC24V-F ST2-DC24V-F ST2-DC12V-F
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series ST ST ST ST ST
ProductStatus Active Active Active Active Active
MountingType Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole Through Hole
CoilVoltage 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC 24VDC
ContactRating(Current) 8 A 8 A 8 A 8 A 8 A
SwitchingVoltage 380VAC, 250VDC - Max 380VAC, 250VDC - Max 380VAC, 250VDC - Max 380VAC, 250VDC - Max 380VAC, 250VDC - Max
CoilCurrent 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA 10 mA
CoilType Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching Non Latching
Features - - - - -
TerminationStyle PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin PC Pin
SealRating Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully Sealed - Fully
CoilInsulation - - - - -
MustOperateVoltage 19.2 VDC 19.2 VDC 19.2 VDC 19.2 VDC 19.2 VDC
MustReleaseVoltage 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC 2.4 VDC
OperateTime 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms 15 ms
ReleaseTime 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms 10 ms
OperatingTemperature -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C -40°C ~ 60°C