SMC Diode Solutions STB15150TR
STB15150TR
Part No.:
STB15150TR
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Datasheet:
ShinYuaSTB15150TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V D2PAK
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.36 V @ 15 A