SMC Diode Solutions STF10100
STF10100
Part No.:
STF10100
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaSTF10100.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V ITO220AC
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
462pF @ 5V, 1MHz
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
750 mV @ 10 A