SMC Diode Solutions STF10150
STF10150
Part No.:
STF10150
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Datasheet:
ShinYuaSTF10150.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 150V ITO220AC
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.2 V @ 10 A