STMicroelectronics STPS1H100UY
STPS1H100UY
Part No.:
STPS1H100UY
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaSTPS1H100UY.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Q Automotive
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
770 mV @ 1 A