STMicroelectronics STPS1L30U
STPS1L30U
Part No.:
STPS1L30U
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
ShinYuaSTPS1L30U.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
200 µA @ 30 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
30 V
Current - Average Rectified (Io):
1A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
395 mV @ 1 A