STMicroelectronics STPS20M60ST
STPS20M60ST
Part No.:
STPS20M60ST
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaSTPS20M60ST.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 20A TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Obsolete
Mounting Type:
Through Hole
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
125 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
20A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
565 mV @ 20 A