STMicroelectronics STPS3150AFN
STPS3150AFN
Part No.:
STPS3150AFN
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
ShinYuaSTPS3150AFN.pdf
Description:
150 V, 3 A POWER SCHOTTKY RECTIF
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
2 µA @ 150 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
150 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
820 mV @ 3 A