STMicroelectronics STPS3L40UFN
STPS3L40UFN
Part No.:
STPS3L40UFN
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
ShinYuaSTPS3L40UFN.pdf
Description:
40 V, 3 A SMD LOW DROP POWER SCH
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ECOPACK®2
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 mA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
40 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
500 mV @ 3 A