STMicroelectronics STPS3L45AF
STPS3L45AF
Part No.:
STPS3L45AF
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
ShinYuaSTPS3L45AF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 45V 3A SMAFLAT
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
300 µA @ 45 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
45 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
570 mV @ 3 A