STMicroelectronics STPS3L60UF
STPS3L60UF
Part No.:
STPS3L60UF
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
DO-221AA, SMB Flat Leads
Datasheet:
ShinYuaSTPS3L60UF.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMBFLAT
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
150 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
3A
Operating Temperature:
150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
620 mV @ 3 A