STMicroelectronics STPS4S200S
STPS4S200S
Part No.:
STPS4S200S
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
ShinYuaSTPS4S200S.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 200V 4A SMC
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Operating Temperature:
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 4 A