STMicroelectronics STPS4S200UFN
STPS4S200UFN
Part No.:
STPS4S200UFN
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
ShinYuaSTPS4S200UFN.pdf
Description:
200 V, 4 A SCHOTTKY RECTIFIER
Series:
ECOPACK®2
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 mA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
200 V
Current - Average Rectified (Io):
4A
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
870 mV @ 4 A