STMicroelectronics STPS560SFY
STPS560SFY
Part No.:
STPS560SFY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaSTPS560SFY.pdf
Description:
AUTOMOTIVE 60 V 5 A LOW DROP LOW
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
50 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
560 mV @ 5 A