STMicroelectronics STPS5H100BY-TR
STPS5H100BY-TR
Part No.:
STPS5H100BY-TR
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaSTPS5H100BY-TR.pdf
Description:
DIODE SCHOTTKY 100V 5A DPAK
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
Automotive, AEC-Q101
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3.5 µA @ 100 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Operating Temperature:
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
730 mV @ 5 A