STMicroelectronics STPS5L60SF
STPS5L60SF
Part No.:
STPS5L60SF
Category:
Diodes-Rectifiers-Single
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
ShinYuaSTPS5L60SF.pdf
Description:
60V POWER SCHOTTKY RECTIFIER
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ECOPACK®2
RoHS:
RoHS
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Diode Type:
Schottky
Part Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Capacitance @ Vr, F:
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
470 µA @ 60 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
60 V
Current - Average Rectified (Io):
5A
Operating Temperature:
150°C (Max)